Горчив портокал в борбата с мазнините

Горчивият портокал, Citrus aurantium, е вечнозелено дърво, което се смята за по-стария от двата вида портокалови дървета. От него произлиза следкият портокал. Плодът е с дебела кора, която има оранжев цвят, на места с жълто зелени оттенъци. Както показва името му, той има характерен горчиво-кисел вкус. За родина на плода се счита Азия като днес е култивиран на различни места по света, но най-вече в средиземноморския регион. Смята се, че портокалът е хибрид вероятно между мандарина и помело. В традиционната китайска медицина плодът е използван в продължение на векове.

В състава на горчивия портокал влизат октапамин, синефрин, подобни на ефедрин и псевдоефедрин съединения. Изолирани са ароматните съединения линалол и лимонен. Откриват се витамини А, В1, В2, В3, В5, В6, В9, С и Е. Част от съставките са минералите желязо, калций, магнезий, калий, цинк, мед, манган, селен и фосфор.

Горчивият портокал става популярен, след като се разбират вредните странични ефекти, които има билката ефедра, която е употребявана за отслабване. От кората на плода се извлича екстракт, който се употребява в част от медикаментите за отслабване и в други лекарства. Съдържащите се в плода синефрин и октопамин имат потискащо действие върху апетита. Освен това плодът има термогенен ефект. Консумацията му ускорява метаболизма и по този начин повишава изгарянето на калории. Използва се за облекчаване на симптомите на гадене, запек и киселини. Има доказан притивогъбичен ефект. Екстрактът от плода действа върху кръвоносните съдове като ги кара да се свиват. По този начин се увеличава притокът на кръв в посока на сърцето и мозъка. Това кара човек да се чувства по-фокусиран и по-добре концентриран. Много често портокалът се употребява като средство за лечение на безсъние и депресия. Синепиринът е сходен на невротрансмитерите норепинефрин и епинефрин, в резултат на което действа антодепресиращо, и повишава нивата на допамин в мозъка. Има добри седативни свойства, благодарение на съдържащите се в него лимонен и линалол.

Трябва да се отбележи, че съставките на плода повишават фоточувствителността на кожата и затова не трябва тя да се излага на слънце след третиране с тях. Изследвания са установили, че екстрактът може да предизвика някои нежелани реакции. Съдържашите се в него съставки могат да ускорят значително сърдечния ритъм и да повишат кръвното налягане. При завишена употреба те могат да причинят припадъци и мигрена. Бременните жени трябва да избягат козметика, която съдържа горчив портокал поради липса на доказателства за безопасност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *