Хипертония

Високо кръвно налягане, или още хипертония, е хронично състояние, при което кръвното налягане в кръвоносните съдове и артериите е повишено. Това състояние кара сърцето да работи по-бързо, за да осъществи нормална циркулация на кръвта в кръвоносните съдове. Това заболяване предразполага появява на болести като инфаркт на миокарда, инсулт, аневризъм на артериите, сърдечна недостатъчност и периферна артериална болест. Дори ако човек има умерено повишаване на кръвното налягяне, болестта е свързана с намаляване на продължителността на живот и повишава опасността от по-сериозни болести.

Хипертонията се определя като първична или вторична, в зависимост проявените симптоми. В почти 95% от случаите пациентите са болни от първична хипертония, което означава, че не е установена причина за наличието на високо кръвно налягане. В останалите случаи причината за болестното състояние са други заболявания, които засягат органи като бъбреци, сърце, артерии или ендокринна система на тялото.

Първичната хипертония рядко може да се прояви с определени симптоми. В повечето случаи тя се открива при преглед, когато пациентът се оплаква от друг зравословен проблем. Вторичната хипертония се обуславя от няколко допълнителни признаци и симптоми. Този вид хипертония може да е следствие от бъбречни или еднокринни заболявания. В случаите, когато има рязко покачване на кръвното налягане от систолното 180 или диастолното 110 се нарича хипертонична криза. Хората с такова кръвно налягане обикновено не се оплакват от някаква определена симптоматика, а от главоболие.

Диагнозата на пациената, че страда от заболяването хипертония се поставя в случаите, когато пациентът има редовно високо кръвно налягане. За диагностициране се извършват три отделни измервания на кръвното налягане през интервал от един месец. Уредът, с който се провеждат измервания се нарича сфигмоманометър. След като се постави диагнозата лекуващият лекар започва да търси основната причина за появяване на заболяването на базата на симптоми и рискови фактори. Първичната хипертония се среща по-често при юношите и е обусловена от фактори като затлъстяване и фамилна анамнеза. Вторичната хипертония се среща по-често при пациенти в предюношеска възраст и възрастни. В повечето случаи тя е причинена от бъбречно заболяване. По преценка на лекуващия лекар могат да се направят допълнители изследвания. Изследват се нивата на холестерола, кръвната захар, серумния креатин и др. Прави се електрокардиограма, за да се установи дали сърдечният мускул е натоварен от високото кръвно налягане. Може да направи още ехокардиограма и рентген на гръдния кош.

Лечението на хипертонията започва с промяна на начина на живот и пиене на лекарства, които са изписани от лекар. Обикновено лечението на заболяването продължава през целия живот. Затова е необходимо да се състави план за лечение, с който кръвното налягане ще се поддържа в нормални граници. Създаването на здравословни навици помагат за осъществяване на контрол върху високото кръвно налягане. Трябва да се спазва здравословна диета, да се поддържа физическа активност и здравословно тегло. Ако пациентът пуши задължително трябва да спре цигарите. Ако всички препоръки се спазват редовно резултатите ще бъдат налице.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *