Маслини срещу болести и за апетит

Маслините, Olea, са дълголетни дървета от семейство Маслинови. Те са разпространени в различни области на света, включително в България. Интересен факт за маслиновите дървета е, че те дават плод 3-4 години след като е засадено дървото. Плодовете са много горчиви, докато са сурови, защото съдържат горчивото вещество олеоуропин. Затова те се подкиселяват като се поставят във вода за един месец, през който всеки ден се сменя водата. Преди повече от 5000 години маслините били култивирани в Сирия и Крит. Маслините са символ на мъдростта, победата и мира.

Маслините съдържат белтъци, въглехидрати и пектин. В плодовете се откриват минерални вещества калций, калий и фосфор, освен това съдържат много витамини, основно А, В1, С, D и K.

Полезните свойства на маслините са изследвани още от времето на древногръцките лечители. Въпреки че плодовете са много горчиви, те са ценен източник на полезни съставки. Същото важи за маслото на маслините, а именно зехтина. В тях голяма част от мастните киселини са мононенаситени, като те не съдържат холестерол. В зехтина се съдържа линолеевата киселина омега-6, която е много необходима за човешкия организъм. Приемането на големи количества такива киселини води до намаляване риска от образуване на ракови клетки. Според изследване, което е проведено в средиземноморския регион, жените в тази част на света боледуват по-рядко от рак на гърдата. Консумацията на зехтин предпазва от развитие на артрит. Богатото му съдържание на витамини спомага за нормалното развитие на костната система при млади и възрастни. Той предотвратява загубата на калций, като стимулира минерализацията на костите. Полезен е при високо кръвно налягане, а листата на маслиновото дърво се приготвят лекарства за това заболяване. Зехтинът предпазва от заболявания на стомаха, а именно язва и гастрит, а също така редуцира количеството на стомашните киселини. Има нормализиращо действие върху дейността на жлъчката, като активира нейните функции и предотвратява образуването на камъни.

Маслините се наричат „свободни храни“, защото съдържат съвсем малко въглехидрати. Тяхната консумация не оказва влияние върху инсулина. Стимулират апетита и подобряват вкуса на храната. Според изследвания зехтинът може да облекчи главоболие не по-зле от аналгина. Маслините имат детоксикиращо действие и затова, ако с прибавят в алкохолен коктейл, могат да ви предпазят от махмурлук на сутринта. Химичните съставки на зехтина са подходящи за хора, които имат кожни проблеми. Те са ефикасни за кожата, затова се използват за лечение на екземи, псориазис и дерматити. Антиоксидантните им свойства освежават и омекотяват кожата, действат регенериращо и изглаждат бръчките.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *