Великденските пости са време за пречистване на душата и тялото

Великите пости са период от 7 седмици, които предхождат християнския празник Възкресение Христово. Тези пости са най-продължителни от всички, като тяхната цел е вярващият да се посвети на Бог, както го е направил Христос, който прекарва 40 дни в пустинята на строг пост. Периодът на постите е подвижен като зависи от това кога се пада Великден. Великите пости включват следните седмици: Неделя православна, Неделя на Свети Григорий Палама, Неделя на Свети Йоан Лествичник, Неделя на преподобната Мария Египетска, Връбница и Страстната седмица, която определя дните на разпването на Христос и Неговото Възкресение.

Постите се спазват в Православната и Римокатоличеката църква, а Протестантската не ги счита за задължителни, въпреки положителното отношение спрямо тях. Целта на Великите пости е човек да преосмисли своето поведение, да се моли да бъдат опростени неговите грехове, да се пречисти тялом и духом. Основната част на поста е въздържането от определени храни. При постите съществуват 6 степени на спазване на строгост:
– всичко, освен месо
– вкусване на риба
– гореща храна с растително масло;
– гореща храна без мазнина;
– студена храна без мазнина и без топли напитки;
– пълно въздържане от храна

През първата и последната седмица постите са най-строги. По време на Страстната седмица и на Разпети петък не трябва да се консумират алкохол, олио, месни и млечни продукти. В някои от дните на постите е позволено да се консумира риба и горещи храни, които са приготвени с растителни мазнини. По време на постите трябва да се пие повече вода. След като те свършат, бавно и полека трябва да се възстанови нормалното хранене с различни храни. Не трябва да се консумират месо и млечни продукти веднага след края на постите, за да не се претоварят системите в организма.

Спазването на постите трябва да бъде съобразено със здравословния статус на хората. То е рисковано за хора, които имат хронични заболявания като хепатит и панкреатит. Специалистите не препоръчват постите на пациенти с бъбречни, сърдечно-съдови и метаболитни болести, особено ако са в изострена форма. Постите не са подходящи също за хора с инфекциозни заболявания или прекарали дълги и изтощителни заболявания. Същото се отнася за бременните жени и децата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *