Как да издържим по-лесно празничния маратон

Шумните и продължителни празнични трапези безспорно са голяма радост, но могат да се превърнат сравнително лесно и в голяма беда. Празничният маратон, който започва от коледните празници, плавно преминава в посрещането на новата година и продължава с многото именни дни през януари. Действително човек се нуждае от много здраве, за да издържи този безкраен празник!

Статистиката сочи, че най-много работа по празниците имат гастроентеролозите. Много хора, обилно хапнали и пийнали, търсят тяхната помощ заради изострянето на заболявания на стомаха, черния дроб, задстомашната жлеза.

Проблемните стави (при артрит или подагра) също реагират отрицателно на всевъзможните туршии, пушени колбаси, риба и другите вкусни неща, които не се препоръчват на страдащите от тези заболявания.

Избирайте ястия от бобови култури, спанак, лапад, гъби и субпродукти. Откажете се от маринованите и пушени продукти, мазното месо и тортите с крем. Най-добре е да си приготвите пиле, пуйка или заек, задушена риба и варени картофи. Бъдете много внимателни към червеното вино, доматите, гроздето, царевицата и млякото, които могат да провокират изостряне на болестта.

Сърцето също не обича изобилието от храна. Всяка болест си има своите изисквания и страдащите от нея или тези, които попадат в рисковата група, трябва по-внимателно да подбират празничните ястия.

При исхемична болест на сърцето, хипертония, атеросклероза не трябва да се консумират или поне да се избягват пушени продукти, колбаси, сирена или кашкавал с високо съдържание на мазнини, черен дроб, мазно месо. Яйцата и консервите също трябва да бъдат ограничени.

Най-добрият вариант за меню са ястията от риба, пресните или задушени зеленчуци, пълнозърнестият хляб. Салатите не бива да се подправят с майонеза, а с растителна мазнина и лимон. От алкохола е позволено изпиването на 1-2 чаши червено вино.

При гастрит или язва с повишена киселинност на стомаха трябва да се забравят всички ястия, подправени с майонеза, оцет, доматен сос, както и алкохола.

Предпочитанията трябва да са насочени към месните и рибни ястия, запечени или приготвени на пара, задушените зеленчуци (моркови, цвекло, карфиол, тиквички), картофено пюре. За мезе може да се приеме малко количество шунка или обезмаслен кашкавал, а за десерт – сладки плодове, печени ябълки, сушени сливи.

При гастрит и язва с понижена киселинност на стомаха трябва да се откажете от всички тестени издулия и сладоледа. Рибният хайвер, постната шунка, кашкавалът и сирената без силни подправки са идеалното за вас мезе. Най-добре е да си задушите котлети или да си запечете риба. От салатите препоръчителни са тези, които съдържат пресни домати, зелената салата, задушените зеленчуци с яйце. Пийте сокове от горски плодове, отвара от шипки или чай с лимон.

При холецистит, хепатит и панкреатит трябва да се ограничат мазните ястия. Месото (пуешко, пиле, заешко или телешко) и рибата трябва да се задушат или запекат на фурна с фолио. Картофите също могат да се изпекат с кората. Могат да се приготвят ястия и от обезмаслена извара, задушени моркови, зеле, тиквички, салата от пресни краставици. Алкохолните напитки трябва да се заменят с компоти, сокове и отвара от шипки.(а)

източник: здраве.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *