Херпесът понякога помага

Заразяването с някои разновидности на херпес вирусите всъщност може да окаже благотворно влияние на организма, като го защити от значително по-опасни бактериални инфекции. До този извод са стигнали американски учени, публикували статия за своето изследване в новия брой на списание Nature.

Практически всеки човек се сблъсква в живота си с херпес вирусите, предизвикващи варицела, лабиален и генитален херпес, инфекциозна мононуклеоза и т.н. Най-често, след кратък период инфекцията преминава в латентно състояние и продължава скритото си съществуване в организма за цял живот. Подобно съжителство не представлява опасност за здравето на хората, но в случай на отслабнал имунитет може да доведе до развитието на злокачествени заболявания.

Данните от ново изследване показват, че понякога заразяването с херпес вируси всъщност може да се окаже полезно.

Учени от Медицинското училище към Вашингтонския университет са провели експерименти, с които са доказали, че заразяването с някои херпес вируси повишава съпротивителните сили към бактериалните инфекции, предизвикващи менингит, енцефалит и чума. При това мутантните форми на тези вируси, които не са способни продължително време да се съхраняват в организма, не оказват никакво защитно въздействие.

Според ръководителя на изследването Хърбърт Върджин, получените данни могат да променят представата за ролята на хроничните вирусни инфекции и за тяхното въздействие на имунната система на човека. Тъй като съвместната еволюция на херпес вирусите и животните продължава повече от 100 милиона години, не трябва да се изключва фактът, че на определен етап те са преминали от паразитното съществуване към симбиоза, смятат авторите на статията.

“Напълно възможно е някои от тези вируси да се разглеждат дори като съставна част от имунната система на човека”, предполага Верджин, като признава, че днес все още не може да се определи до какво степен данните от проведените експерименти с опитни животни могат да се приложат към
човека.(а)

 

източник: здраве.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *