+359 878 292 513

ФИНЛЕПСИН ТАБЛ.200 МГ.Х 50

Финлепсин 200 мг х 50 таблетки

Тегло: 150.00 гр.

Вижте още продукти от: AWD PHARMA

БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА

за всички поръчки над 100 лева

при поръчи за гр. Русе над 50 лева

виж повече>

Телефон за поръчка:
+359 878 292 513

Работно време:
от Понеделник до Петък
09:00 часа - 17:00 часа

Код: N03AF01


Описание

ФИНЛЕПСИН


Финлепсин е лекарство отпускащо се по лекарско предписание. Финлепсин се използва при лечението на епилепсии. Финлепсин не трябва да се използва при увреждания на костния мозък.

Терапевтични показания

♦ епилепсии: частични припадъци с комплексна симптоматика (психомоторни припадъци); частични припадъци с елементарна симптоматика (фокални припадъци); grand mal, особено с фокален произход (grand mal по време на сън, дифузен grand mal), смесени форми на епилепсия.

♦ предотвратяване на припадъци при абстинентен синдром в стационарни условия.

♦ пристъпно настъпващи болки в лицевата област (тригеминална невралгия), пристъпни болки с неизвестна причина в областта на фаринкса (генуинна глософарингеална невралгия).

♦ болкови състояния при увреждане на нервите поради диабет (диабетна невропатия).

♦ неепилептични припадъци при мултиплена склероза, като например невралгия на тригеминуса, тонични припадъци, пристъпни смущения на говора и движенията, смутена сетивност (пароксизмална дизартрия, атаксия или парестезии), както и болкови пристъпи.

♦ психози (особено при маниакално-депресивни заболявания), страхово-ажитирани и хипохондрични депресии, както и кататонна възбуда.

Противопоказания:

Карбамазепин не трябва да се предписва при:

♦ увреждания на костния мозък,

♦ проводни нарушения на сърцето,

♦ наличие на свръхчувствителност към карбамазепин или трициклични антидепресанти.

Карбамазепин не трябва да се прилага едновременно или преди да са изтекли най-малко 14 дни от завършване на терапия с МАО-инхибитори. Карбамазепин не трябва да се предписва едновременно с литий (вижте взаимодействия с други средства). Тъй като карбамазепин може да предизвиква абсанси, респ. може да усили вече съществуващи такива, той не трябва да се прилага при пациенти, които имат оплаквания от тези пристъпни форми.

Карбамазепин трябва да се предписва на пациентите само при строго съблюдаване на съотношението полза/риск и съответни предпазни мерки в следните случаи:

♦ хематологични заболявания (кръвни заболявания),

♦ тежки нарушения на функцията на сърцето, черния дроб и бъбреците,

♦ смущения в натриевата обмяна.

 

Указание:

При деца под 6 години карбамазепин трябва да се прилага само след строга преценка на съотношението полза/риск.

Приложение по време на бременност и кърмене:

Карбамазепин не трябва да се предписва по време на бременност, обаче, при пациентки с пристъпи, необходимата антиепилептична терапия не може да не се приложи. Рискът от вродена малформация се увеличава при епилептично заболяване на бременната, респ. при терапия с антиепилептици, вероятно също и с карбамазепин. Ето защо жените, които искат да родят, трябва обезателно да се съветват с лекуващия лекар. Прилагането на препарата трябва да се предхожда непременно от строга преценка на съотношението полза/риск от лекуващия лекар. При съществуваща бременност или в нейното начало, особено между 20 и 40 ден от бременността, карбамазепин трябва да се дава в колкото е възможно по-малки дози. Дневната доза трябва да се разпредели на повече малки дози през целия ден.Комбинацията с други антиепилептици, както и с други медикаменти по време на бременността, трябва да се избягва, тъй като рискът от малформация при комбинирана терапия се увеличава. За да се избегне опасността от кръвотечения при новородените, се дава профилактично витамин К1 на майката в последните седмици на бременността, респ. след раждането се препоръчва на новороденото.Карбамазепин преминава в майчиното мляко в толкова ограничени количества, че в терапевтични дози той изобщо не представлява опасност за детето. Ако се установи ненормално повишаване на теглото или увеличаване необходимостта от сън (седиране) при кърмачето, то трябва да се отбие от кърмене.Нежелани лекарствени реакцииНаблюдаваните нежелани лекарствени реакции се срещат по-често при комбинирана, отколкото при монотерапия.

В зависимост от дозата и особено в началото на терапията, могат да се проявят следните нежелани лекарствени реакции:

Централна нервна система/Психика:

Често могат да се появят седиране, замаяност, световъртеж, сомнолентност, смущения в походката и движенията (церебеларна атаксия), понякога се наблюдава главоболие. При по-възрастни пациенти може да се стигне до дезориентация и безпокойство.Рядко се появяват неволни движения (напр. груб тремор, мускулни потрепвания, треперене на очите, наблюдават се единични случаи на смущения в говора, нарушена чувствителност, мускулна слабост, възпаление на нервите (периферен неврит), както и паралитични явления на краката (парези), а в психичната област - единични случаи на измамни възприятия (халюцинации), депресивни настроения, агресивно поведение, затруднено мислене или отслабена мотивация.При лечение с карбамазепин могат да се активират латентни психози.В литературата се описват единични случаи на карбамазепин-индуцирани алергични форми на асептичен менингит. Освен това при по-възрастни пациенти и такива с мозъчни увреждания, са описани неволни движения в областта на устата и лицето като гримасничене, неестествени движения (дискинетични смущения).Повечето от тези придружаващи явления изчезват най-често след 8-14 дни от само себе си или след временно намаляване на дозата. Ето защо дозата на препарата трябва да се покачва бавно.

Очи:

Срещат се единични случаи на конюнктивит, понякога временни смущения в зрението (неясно виждане, двойно виждане) или треперене на очите. При пациенти с глаукома трябва да се контролира редовно вътреочното налягане.Съобщава се за помътняване на лещата.

Двигателен апарат:

Наблюдават се единини случаи на ставни и мускулни болки (артралгии, миалгии), както и мускулни гърчове. След прекъсване на приема на медикамента тези явления изчезват.

Кожа и лигавици:

Понякога се срещат алергични кожни реакции с или без температура, като в отделни случаи често се стига до уртикария, сърбеж, понякога до кератиформени кожни възпаления (ексфолиативен дерматит), мехури по кожата (Lyell-синдром), светочувствителност, еритемни петна по кожата и кръвоизливи (erythema exsudativum multiforme et nodosum, Stevens-Johnson-синдром), кръвоизливи по кожата на малки петънца (пурпура) и lupus erythematodes-подобен синдром, както и в отделни случаи рядко до косопад.и изпотяване.

Кръвоносна, съдова и лимфна системи:

Следните увреждания на кръвната картина могат между другото да се появят под въздействие на карбамазепин, и то във връзка с реакции на свръхчувствителност: увеличаване или намаляване броя на белите кръвни телца (левкоцитоза, респ. левкопения), еозинофилия, намаляване броя на тромбоцитите (тромбоцитопения). Според литературни данни от тях най-често се среща доброкачествената левкопения (в около 10% от случаите -преходна, в 2% - продължителна). Съобщава се за отделни случаи на сравнително опасни за живота увреждания на кръвната картина, като агранулоцитоза, апластична анемия, заедно с други форми на анемия (хемолитична, мегалобластна) и за увеличаване на далака.Описани са във връзка с реакции на свръхчувствителност увеличение на лимфните възли и васкулит, както и температура, екзантем.При поява на определени промени в кръвната картина (левкоцитопении, най-често неутропении, тромбоцитопении) и алергични кожни обриви (екзантема) карбамазепин трябва да се спре.

Стомашно-чревен тракт:

Понякога се срещат, особено при започване на терапията, загуба на апетит, сухота в устата, гадене, повръщане, рядко разстройство или запек. Съобщава се за единични случаи на болки в корема и възпаления на лигавиците на устната кухина и фаринкса (стоматит, глосит, гингивит).Тези явления отзвучават след 8-14 дни спонтанно или след временно намаляване на дозата. Те могат да бъдат избегнати чрез постепенно покачване на дозировката.В литературата има данни, че карбамазепин вероятно може да причини панкреатит.

 Черен дроб и жлъчка:

Понякога се откриват промени във функционалните чернодробни проби, рядко жълтеница, рядко в отделни случаи различни видове чернодробни възпаления (холестатични, хепатоцелуларни, грануломатозни, смесени).

В два случая е описана остра интермитентна порфирия.Обмяна на веществата (водна и солева обмяна, хормонална обмяна):Посредством потискане отделянето на урина (антидиуретичен ефект) от карбамазепин, в редки случаи се среща намаляване съдържанието на натрий в кръвната плазма (хипонатриемия) с повръщане, главоболие и в единични случаи дезориентираност.Наблюдават се отделни случаи на водна задръжка в тъканите (оток) и наддаване на тегло.Има съобщения за единични случаи на подуване на млечните жлези при мъжете (гинекомастия), както и изтичане на мляко (галакторея).Параметрите, отразяващи функцията на щитовидната жлеза Т3, Т4, TSH и FT4, могат да се повлияят особено при комбинирана терапия от други антиепилептици.Карбамазепин може да понижи нивото на калция в серума чрез ускоряване на метаболизма на 25-ОН-холекалциферола. Това в отделни случаи води до омекване на костите (остеомалация).

Дихателна система:

Описват се отделни случаи на реакции на свръхчувствителност на белите дробове с температура, задух, възпаление и белодробна фиброза.

Отделителна система, полови органи:

Рядко се срещат смущения във функцията на бъбреците под формата на отделяне на белтък в урината (протеинурия), кръв в урината (хематурия), намалено отделяне на урина (олигурия), в отделни случаи до бъбречна недостатъчност, която може да се дължи на антидиуретичния ефект, характерен за субстанцията, както и болки при уриниране'(дизурия), често уриниране (полакиурия), респ. стоп в отделянето на урина (ретенция на урина).По-нататък се срещат единични случаи на сексуални смущения, като например импотентност и намаляване на либидото.

Сърдечно-съдова система:

В редки до единични случаи, особено при по-възрастни пациенти или пациенти с известни нарушения в сърдечната функция, се появяват забавяне на сърдечната честота (брадикардия), ритъмни нарушения и влошаване на коронарната болест. Рядко се наблюдават проводни нарушения на сърцето (атрио-вентрикуларен блок), в единични случаи краткотрайна загуба на съзнанието, както и в отделни случаи - повишено или намалено артериално налягане. Спадане на артериалното налягане е наблюдавано особено при висока дозировка.Съобщава се и за венозни възпаления (тромбофлебит) и тромбемболия.

Други указания:

Между гореспоменатите възможни нежелани лекарствени реакции трябва да се обърне особено внимание на алергичните кожни реакции, както и на хемато- и хепатотоксичните странични действия, които могат да се проявят и като мултисистемни реакции на свръхчувствителност. За навременното разпознаване на тези нежелани лекарствени реакции трябва да се контролират редовно, особено при продължително лечение, кръвната картина и чернодробната функция. Плазмените концентрации на карбамазепин, както и плазменото ниво на другите антиепилептици при комбинирана терапия трябва също редовно да се определят. Препоръчва се най-напред да се контролират кръвната картина и чернодробните стойности преди лечение с карбамазепин, след това в първия месец на лечението през една седмица, после на всеки месец. След първите 6 месеца на терапията се препоръчват 2-4 контроли годишно.При появяване на температура, болки в гърлото, алергични кожни реакции (като напр. обрив и/или грипоподобни болестни оплаквания) при лечение с карбамазепин трябва ф веднага да се потърси лекар, както и да се изследва кръвната картина.Това важи също при поява на симптоми на чернодробно възпаление като отпадналост, загуба на апетит, гадене, жълт цвят на кожата.Ако при пациенти с епилепсия, които се лекуват с карбамазепин, се установят нежелани лекарствени реакции , по правило терапията не трябва да се преустановява внезапно, а по време на постепенно редуциране до спиране на приема на карбамазепин да се премине на лечение с друг антиепилептик. При тежки алергични реакции карбамазепин трябва веднага да се спре.Трябва да се внимава, тъй като нежеланите лекарствени реакции на карбамазепин са подобни на абстинентните явления при въздържане от алкохол, а това може да доведе до затруднения в отдиференцирането им. 

Влияние върху способността за шофиране и работа с машини

Това лекарство може, независимо от прилагането му според предписанията, до такава степен да промени реактивоспособността, че да наруши способността за активно участие в уличното движение или за обслужване на машини. Казаното важи в по-голяма степен при взаимодействие с алкохол.Лекарствени взаимодействия и други форми на взаимодействия

Преди започване на лечението с карбамазепин трябва най-малко 2 седмици предварително да се завърши евентуална терапия с МАО-инхибитори.При едновременно предписване на прием на повече антиепилептици (като напр. фенитоин, фенобарбитал, примидон) с карбамазепин, може взаимно да се отслаби антиепилептичното действие, а в редки случаи действието може да се усили. Затова е необходимо да се контролира плазменото ниво на карбамазепин и на другите антиепилептици. Комбинации с валпроева киселина могат да доведат по изключение до кома и състояния на дезориентация.При едновременно приложение на карбамазепин с орални противосъсирващи средства (антикоагуланти) може да се намали тяхното действие.Затова при започване или спиране на лечението с карбамазепин, дозата на антикоагулантите трябва да се приведе в съответствие с клиничните изисквания.Карбамазепин може да отслаби действието на контрацептивни медикаменти. Поради това могат да се появят внезапни междинни кръвотечения. В такива случаи се препоръчва да се прилагат други противозачатъчни средства.При пациенти, които се лекуват с невролептици, трябва да се внимава, защото карбамазепин намалява плазменото ниво на тези медикаменти и чрез това може да причини влошаване на болестната картина. Може да се наложи своевременно адаптиране на дозата на невролептика. Едновременното прилагане на литий и карбамазепин може да усили невротоксичните действия и на двете субстанции. Затова, ако се налага да се приемат едновременно, е необходимо внимателно клинично проследяване на кръвното им ниво.Трябва да се внимава за следните признаци на невротоксични симптоми: дезориентация, смущения в походката и движенията (атаксия), треперене на очите (хоризонтален нистагъм), усилени мускулни рефлекси, мускулни потрепвания (фасцикулации).Плазмените концентрации на карбамазепин могат да се увеличат чрез антибиотици-макролиди (еритромицин), изониазид, калциеви антагонисти (напр. верапамил, дилтиазем), декстропропоксифен, вилоксацин и вероятно също циметидин. В редки случаи може да последва усилване на действието чрез пропоксифен. Терапевтичният ефект на тетрациклините може да се отслаби.Препоръчва се да се контролира плазменото ниво на карбамазепин и другите лекарствени средства при възможна комбинирана терапия, за да се намалят, респективно премахнат проявите на нежелани лекарствени реакции (напр. световъртеж, главоболие, нарушения в движенията, треперене на очите, смущения в зрението).

Дозировка:

Лечението с карбамазепин започва постепенно с ниска начална доза, като според вида и тежестта на болестната картина се постъпва индивидуално, след това дозата се покачва бавно до най-добре действуващата поддържаща доза. Оптималното дозиране, особено при комбинирана терапия, се извършва след определяне на плазменото ниво. При преминаване на лечение с карбамазепин дозата на отказания антиепилептик трябва да се намалява постепенно. При лечение на епилепсия се препоръчва да се предписва карбамазепин самостоятелно (монотерапия). Лечението трябва да се следи от лекар-специалист.Обикновено се предписват 400-1200 mg карбамазепин дневно, разпределени на 3-4 приема.В практиката е установено, че терапевтичното плазмено ниво на карбамазепин е между 4-12 ug/m!. В отделни случаи необходимата доза може да се отклонява от посочената начална и поддържаща доза (напр. поради ускоряване метаболизма чрез ензимна индукция или поради лекарствени взаимодействия при евентуално комбинирано лечение).По принцип превишаването на обща доза от 1200 mg карбамазепин е неуместно. В някои случаи разделянето на дневната доза на 4-5 единични приема се оказа особено ефективно. При тежки сърдечно-съдови заболявания, при чернодробни и бъбречни заболявания, както и при по-възрастни пациенти се препоръчват по-ниски дози.При липса на специално назначение важат следните препоръки за дозиране.Антиконвулсивна терапия:BНай-общо при възрастни началната доза от. 200-300 mg дневно се покачва бавно до поддържаща доза от 600-1200 mg дневно. Това количество се разпределя на 3-4 единични дози.Поддържащата доза за деца възлиза средно на 10-20 mg/kg телесно тегло дневно. Указания:

При деца под 4 години е за предпочитане да се започне с дневна доза от 20-60 mg дневно. Докато се стигне оптималната доза, тази дневна доза може да се увеличава на всеки втори ден с 20-60 mg дневно. При деца над 4 години началната доза може да възлиза на 100 mg дневно. Тази дневна доза може да се увеличава на всеки втори ден с до 100 mg дневно до достигане на оптималната доза.Предпазване от припадъци по време на стационарно лечение на алкохолизъм: Средната дневна доза възлиза на 3 пъти по 200 mg дневно. При тежки случаи началната доза в първите дни може да се увеличи до 3 пъти по 400 mg дневно. Не се препоръчва комбинирането на карбамазепин със седативно-хипнотични средства при делириум тременс. Трябва да се предприемат редовни контроли на плазменото ниво. Лечението с карбамазепин трябва да се прекрати с постепенно снижаващи се дози в продължение на 7-10 дни.Пристъпно настъпващи болки в лицевата област (тригеминус-невралгия), пристъпни болки с непозната причина в областта на фарингса (генуинна глософаринзеална невралгия):Началната доза възлиза на 200-300 mg дневно и се повишава до спиране на болките средно до 400-800 mg дневно, разделени на повече единични дози. Впоследствие при част от случаите е възможно да се редуцира лечението до една по-ниска, но все още елиминираща болковите пристъпи поддържаща доза от 400-600 mg дневно, разпределена в няколко приема.При по-възрастни и чувствителни пациенти е достатъчна начална доза от 200 mg дневно. При по-възрастни и чувствителни пациенти е достатъчна начална доза от 200 mg на ден.Болкови състояния при увреждания на нервите поради диабет (болки при диабетна невропатия):Средната дневна доза възлиза на 3 пъти по 200 mg дневно, а по изключение до 3 пъти по 400 mg дневно.Неепилептични припадъци при мултиплена склероза: Средната дневна доза възлиза на 2-4 пъти по 200 mg дневно.

Психози:

В началото до 1200 mg дневно, разделени на повече единични дози. Поддържащата доза възлиза най-общо на 3 пъти по 200 mg дневно.Карбамазепин трябва да се назначи при акутна шизофрения заедно с невролептична терапия. Карбамазепин може да се дава и при маниакално-депресивни заболявания в комбинация с литий при внимателно спазване на предпазните мерки (вж. „Взаимодействия с други средства").

Начин и продължителност на приложението:

Таблетките се приемат по време или след ядене с малко течност.Продължителността на употреба се съобразява според вида на заболяването и индивидуалната реакция и се определя от Вашия лекуващ лекар. В никакъв случай не трябва самоволно да спирате лечението с препарата.

Указания:

Лекарството да не се използува след изтичане на срока му на годност!

Лекарството да се съхранява на недостъпно за деца място!

Име и адрес на производителя и притежателя на разрешението за употреба

ARZNEIMITTELWERK DRESDEN GmbH 01435 Радебойл, Германия

За информация и поръчки: