8 начина да засилите имунитета си

Имунитетът отговаря за широк спектър от заболявания и играе основна роля за здравия организъм. Човешкото тяло е в непрестанен досег с болестотворни вируси и бактерии, но обикновено те са опасни единствено, ако имунната система не работи добре. Вирусните инфекции са особено опасни за децата, възрастните и хронично болните, затова те трябва задължително да подсилват имунитета си с допълнителен прием на витамини, на плодове и зеленчуци, и билки. Понякога даже здравите хора могат да имат период на отслабване на имунитета, тъй като организмът ежедневно се бори с цял куп агресивни фактори – мръсен въздух, токсини, нездравословно хранене, замърсена вода и прочее.

Можете да познаете слабата имунна система по някои ясни симптоми, които са индикатори, че защитните сили на организма са на изчерпване: бързото изтощение, постоянната умора, сънливостта, безсънието, болките в ставите и мускулите, честото боледуване и херпесите. Вижте някои от най-важните фактори за силния имунитет.

1. Сън
Спокойният сън е важен за цялостното здраве на организма, физическо и психическо, за да може тялото да се регенерира пълноценно от часовете работа. Едно от негативните последствия на недостатъчния сън е спад в имунитета, тъй като организмът не може да произвежда достатъчно защитни клетки, които да се борят с нашествениците. Вреда носят както твърде малкото, така и твърде многото часа сън, затова намерете своята здравословна истина и се опитвайте да не ‘крадете’ от часовете за спане, за да работите или да излизате навън. Ако ви мъчи безсъние можете да опитате някое натурално средство за сън, например капки валериана или лайкова отвара.

2. Упражнения
Упражненията не са предпочитан начин от повечето хора за подсилване на имунитета, тъй като много от тях нямат време, а други нямат желание. Не е необходимо обаче да стоите часове наред във фитнеса, за да постигнете здравословен ефект, тъй като леките до средно натоварващи упражнения по три пъти седмично са напълно достатъчни. Можете да се разходите, да потичате или да покарате кънки, да посетите клас по йога, пилатес или тае бо. Важното е да се упражнявате с удоволствие и без да се насилвате. Упражненията способстват изграждането на защитни клетки и изхвърлят токсините чрез потта и урината.

3. Хранителни добавки
Консултирайте се с лекар какви добавки да приемате заедно с храненето. Полезни за имунната система са витамин С, витамин Е, цинк, селен и омега-3 мастни киселини, например рибено масло и масло от акула. Хранителните добавки са особено важни след боледуване, за деца и хронично болни, тъй като организмът трудно може да поеме натурални вещества чрез храненето, за да се възстанови пълноценно и бързо.

4. Пробиотици
Пробиотиците са полезни бактерии, които са в голяма степен отговорни за здравето на червата, а оттам и за усвояването на полезните вещества. Така наречената чревна флора се състои от полезни и вредни микроорганизми, и такива, които са неутрални, но действат спрямо това кои са повече – полезните или вредните. Подсилете полезната флора с прием на кисело мляко, кисело зеле, кефир, както и пробиотични хранителни добавки с лакто- и бифидобактерии.

5. Прием на плодове и зеленчуци

Плодовете и зеленчуците доставят на организма витамини, минерални вещества и полезни фито субстанции, каквито са например фитонцидите. Те могат да се открият в лука, чесъна, хряна, и представляват летливи вещества, които унищожават микробите. Вероятно най-важен за имунитета е витамин С, но най-добре той да се приема в натурален вид. Поемайте повече течности, мед и прополис, освен ако не сте алергични към пчелни продукти, тъй като те са силен натурален имуностимулатор.

6. Билки
Макар билките да не са толкова безобидни, колкото много хора смятат, те са по-бавен, но и щадящ начин да подсилите имунната си система. Пийте билкови чайове, които можете да комбинирате с екстракти от ехинацея, прополис и мед, с чесън и сок от цитруси. Добре е да се консултирате с лекар, преди да приемате билкови отвари, особено ако сте хронично болни или ако искате да подсилите имунната система на деца.

7. Есенциални масла

Есенциалните масла се извличат от растенията и могат да засилят имунитета, без той да привиква. Подходящи за инхалации и аромотерапия са маслата от лимон, риган, канела, евкалипт, мента. Смесени с базови масла – бадемово или маслинено – те могат да се използват за масажи и нагревки. Никога не мажете очите, устните и гениталните области с есенциални масла. Четете внимателно етикетите на опаковките и се консултирайте предварително с лекар. 

8. Масаж
Ако е направен от специалист, масажът може да релаксира организма и да повиши имунитета, тъй като повишава произвеждането на антитела, които се борят с агресорите. Масажът редуцира инфекциите, стимулира лимфната система и премахва токсините, повишава нивата на серотонин и ендорфини.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *