Пробиотиците и децата

Препоръчваме Ви да опитате:

Пробиотиците не са само онази хранителна добавка, която спомага баланса на чревната флора след прием на антибиотици, нито е съставка само на киселото мляко. Макар да са много разпространени в съвременното балансирано хранене, много хора не познават добре тяхната същност. Освен за възрастни, пробиотичните препарати и хранителни съставки са много полезни за децата.

Полезните бактерии

В храносмилателната система съжителстват няколко вида бактерии. Едните са известни с общо название ‘лоши’, а другите са познати като ‘добри’. Има обаче и трети вид, които са доминантни, и те са неутрални, които действат като лоши или добри според това кои бактерии са повече в червата. По време на прием на антибиотици се унищожават всички бактерии и се нарушава хармонията в храносмилателния тракт, което може да доведе до поява на гъбички, гастрит, диария. Това се отнася в още по-силна степен за децата, които имат по-несъвършена регулация на органите и системите.

Пробиотиците са живи микроогранизми, които населяват вътрешните органи и кожата. И макар учените да спорят за това дали всъщност бактериите могат да се разделят на ‘лоши’ и ‘добри’, знае се, че пробиотичните препарати способстват за по-силно здраве и тонус. Те стимулират имунната система и подобряват здравето на храносмилателните органи и системата като цяло.

Пробиотични храни

Някои учени препоръчват да се консумират натурални протеини чрез храната, вместо във формата на хранителни добавки, но съвременният човек трудно може да съхрани баланса на организма само чрез храната. Количеството бактерии, което се съдържа в качествените пробиотични продукти трудно може да се поеме чрез хранителни продукти за един ден. И макар че някои бактерии не са открити в човешкия организъм и са в него ‘на гости’, някои от тях се развиват на колонии в червата чрез полу-смляна храна, която преминава през тях. Децата могат да консумират пробиотични продукти по три наччина: чрез натурални пробиотични храни, чрез храни с добавени бактерии и чрез биоактивни добавки.

Ето някои храни, които съдържат пробиотични бактерии заради ферментационни процеси в тях:

# Кисело мляко, айран, кефир

# Заквасена сметана

# Кисело зеле

# Мътеница

# Кисели краставички

# Чаена гъба комбуча

# Суроватка

Пастьоризацията на храните унищожава полезните бактерии в тях и затова не носят особена полза за организма, а добавените в храните понякога са твърде малко, за да свършат някаква работа за здравето.

Пробиотиците и болестите

Според множество изследвания пробиотичните съставки редуцират чревните инфекции и настъпилата заради тях инфекциозна диария. Те се борят с дисбактериозата и предотвратяват уринални инфекции. Според съвременни изследвания, проведени в сферата на въздействие на пробиотиците върху здравето на децата, учените смятат, че тези съставки повлияват положително някои разпространени болести:

# Инфекции на ушите и респираторни инфекции

# Екземи

# Атопичен дерматит

# Астма

# Простуди

# Колики

# Лактозна нетолерантност

# Зъбни кариеси

# Уринарни инфекции

Те въздействат добре и затлъстяването, ако то е причинено от проблеми с метаболизма. Все още има съмнения дали пробиотиците могат да се използват за лечение на алергии. Говорете с педиатър, който да предпише на децата подходящите ‘добри’ бактерии, тъй като те са няколко разновидности, които обаче могат да се използват в комбинация.

Ползата от пробиотиците

Счита се, че има няколко разновидности, които вероятно могат да се използват за лечение на детските неразположения:

Lactobacillus rhamnosis, която може да се използва за детски диарии, причинени от ротавируси

Lactobacillus sporogenes

Saccharomyces boulardii, която е дрожди
Бифидо- и лактобацили

Търсете препарати с дози от 5 до 40 милиарда единици, сформиращи колония. Те не се смилат от организма, но могат да се счетат за чуждо тяло и бактериите да преминат през тракта без да създадат колонии. Ако се комбинират пробиотици с пребиотици, те сформират страхотна среда на симбиоза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *