Съвети за здравето на детето в училище – 2

Препоръчваме ви:

С тръгване на училище вашите деца започват да общуват с повече хора, съученици и учители. Според специалисти повечето болестни епидемии сред децата започват от училището и се разпространяват сред възрастните в семейството. Изследване е установило, че семействата, които имат деца в училищна възраст имат по-висок процент на заболеваемост в сравнение с тези, които имат по-големи или по-малки деца. Най-честите заболявания са настинки, грип и варицела, също така не трябва да се пропускат и въшките. Тъй като не е възможно да се пропусне нито една от изброените заболявания, трябва да научите вашите деца как да се пазят от тях. Здравословен сън, редовно миене на ръцете и консумирането на здравословна храна ще помогнат да предпазите детето от много заразни заболявания.

Вижте първата част

Отсъствие по болест

Да решите да оставите детето у дома, докато оздравее е трудно решение, особено ако няма кой да ги гледа, докато сте на работа. Специалистите съветват да оставите детето вкъщи, ако има висока температура, повръща, има диария или е с диагноза за настинка или грип, тъй като е заразно. Така от една страна то ще може да оздравее напълно, а от друга – няма да може да заразява другите.

Заболявания в училище

* Стрептококи по гърлото

Симптомите обикновено се появяват внезапно и включват болки в гърлото, втрисане, висока температура, главоболие, гадене и понякога и повръщане. Гърлото е червено, а сливиците са подути. Понякога се подуват и лимфните възли. Лекарят бързо ще диагностицира заболяването и ще предпише антибиотици за няколко дни.


* Въшки
Децата, които играят заедно или споделят общи шапка и гребен, са най- предразположени. Ако детето ви се зарази с въшки, скалпът ще започне да го сърби. Понякога се подуват и лимфните възли в задната част на врата. Ако подозирате, че вашето дете е заразено, консултирайте се с лекар. Той най-вероятно ще изпише специализиран шампоан. Ще трябва да изперете всички дрехи и чаршафи, с които детето е било в контакт през последните два дни, за да не се зарази повторно.

* Пета болест

Много деца са изложени на това заболяване още преди за започнат да посещават детска градина. Смята се, че се причинява от парвовирус. Симптомите са червени петна по двете бузки на лицето. Обривът може да е непостоянен – да се появява и изчезва – в продължение на седмици. Когато петната изчезнат, детето се смята за незаразно за околните.

* Настинки и грип

Настинките се причиняват от много вируси и се предават от човек на човек, чрез въздуха или чрез контакт. Грипът е остра респираторна инфекция, която се разпространява чрез пръски във въздуха, чрез кашляне и кихане на заразен човек. Симптомите са хрема, висока температура, главоболие, кашлица, възпалено гърло, умора, мускулни болки, суха кашлица. Трябва да осигурите почивка на детето и да му давате да пие много течности. Съществуват противогрипни ваксини, но те не се препоръчват на деца с хронични проблеми, като например астма. Освен това ваксините се правят за щамовете, които са най-вероятни за сезона, но това не дава гаранция, че няма да има и други щамове, които не са включени във ваксината.

* Конюктивит

Конюнктивитът се разпространява чрез замърсени пръсти, които докосват окото. Симптомите са зачервяване на бялата част на окото, както и секретирането на гной. Вашият лекар ще ви предпише капки за очи, които съдържат антибиотици.

* Варицела

Варицелата е едно от най-често срещаните заболявания сред децата, защото много лесно се разпространява. Един заразен чрез кашлицата си може да зарази десетки. Първите симптоми се появяват след инкубационен период от 10 до 21 дни след заразяване с вируса. Болестното състояние се характеризира с образуване на мехури с течност, които се появяват по кожата. Те сърбят много и при чесане кожата се раздразва. Повечето леки случаи изискват лекуване само на симптомите. Има и ваксина срещу болестта. Консултирайте се с вашия лекар за повече информация

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *