Вредни навици, които децата учат от родителите

Препоръчваме ви:

Знаете колко е важен личният пример за децата, тъй като те са като сюнгер за всички влияния около тях. Децата попиват бързо всяко нещо около себе си и от вас зависи те да се научат да различават кое е правилно и кое не, как да се грижат за здравето си и как да станат част от обществото. Вижте някои вредни навици, които умишлено или несъзнателно предавате на своите деца на различна възраст.

Модел за подражание

Децата следят поведението на своите близки и след това го имитират в техните взаимоотношения с другите. Най-добрият начин да научите децата на здравословни навици е не като ги награждавате или наказвате, а като станете добър модел за подражание. Можете да дадете добър пример като се храните здравословно, поддържате нормално тегло, грижите се за здравето си, спортувате.

1. Критикуване

Постоянното самокритикуване на външния ви вид може да бъде копирано от децата. Особено момичетата могат да се повлияят от чутото и това да окаже въздействие върху тяхното самочувствие. Това може да тласне децата към създаването на нездравословни навици, да оформи неимоверни изисквания към външния вид или да увеличи риска от опасни хранителни разстройства.

2. Емоционално хранене

Ако се храните, за да се почувствате по-добре, когато сте тъжни или разочаровани, изпращате нездравословни съобщения на децата. Показвате, че чрез хранене могат да се почувстват по-добре. Намерете други начини, които да ви накарат да се отпуснете от ежедневния стрес и скуката, например разговор с приятел или разходка навън.

3. Създайте семейни правила

Децата, които прекарват много време пред телевизора или компютъра, имат проблеми със съня, с резултатите в училището и с килограмите. Същевременно децата, които се хранят с родителите си имат по-нисък процент на затлъстяване. Създайте правила за ползването на електрониката по време на ядене и вечер преди лягане. Правилата трябва да са за всички и затова вие също трябва да ги спазвате. В противен случай изпращате послание, което не е в съответствие с това, което говорите и на което ги възпитавате ежедневно.

4. Фокус върху повърхностни неща

Повечето момичета обичат да изпробват различни дрехи и да гледат как изглеждат в тях. Използвайте прекараното време с децата, за да ги научите на здравословни навици, разходете се, научете ги да спортуват. Практикувайки някакъв спорт те ще бъдат здрави и ще могат да се освобождават от стреса в ежедневието си. Не забравяйте да им правите комплименти за това колко са умни и красиви. Не се опитвайте обаче да ги учите да поставят като основен приоритет външната красота или парите.

5. Прекалено много стимуланти

Ако прибирайки се след тежък работен ден обичате пиете алкохол за облекчаване на стреса, ще дадете много лош пример на децата, че той е един добър начин за справяне с проблемите в ежедневието. Същото важи и за пиенето на кафе и за цигарите, тъй като децата обичат да копират възрастните, за да се почувстват големи. Пробвайте със здравословни начини за освобождаване на стреса. Опитайте с упражнения за медитация или пробвайте с релаксиращо хоби.

6. Непрекъснато състезание

Сравняването на вашите деца с околните и насаждането на идеята, че те изглеждат по-добре, по-умни са или са по-възпитани, рядко е добър начин за мотивиране. Вместо това оценявайте и хвалете всичките им успехи. Помогнете им да намерят дейност, която ще ги кара да се движат, да се чувстват добре и да им е забавно, да развият способностите си.

7. Непрекъснати кавги и спорове

Ако редовно спорите един с друг в семейството, децата ще решат, че това е нормално за комуникацията помежду ви. Обикновено стресът е виновен за семейните спорове. Опитайте се да овладявате чрез прилагане на техники за управление на стреса. Спорът може да ви накара да се почувствате по-добре в началото, но по-късно ще се почувствате зле, изнервени и изтощени от кавгите. Доказано е, че честите семейните спорове имат негативен ефект върху децата, както и че могат да окажат влияние върху килограмите им.

8. Клюкарстване и злословене

Обсъждането на другите хора, как изглеждат и какво правят, е признак на лошо самочувствие. Запитайте се дали има причина да го правите или е просто е навик, от който можете да се откажете.

Самокоригирайте се

Ако разберете, че с поведението си показвате грешния начин на действие, не го игнорирайте. Поправете своята грешка. Поискайте помощ от децата да спрете с лошия навик. Те най-вероятно ще са повече от щастливи да ви помогнат, а и ще научат, че не е срамно да признаеш грешките си. Проучванията показват, че семействата са по-склони да постигнат успех, когато се подкрепят взаимно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *